فیلمبرداری در ساعات طلایی

فیلمبرداری در ساعات طلایی

فیلمبرداری در ساعات طلایی

امروز میخواهیم در مورد فیلمبرداری در ساعات طلایی صحبت کنیم. اول از همه باید بگیم ساعات طلایی چیه ؟

تایم طلایی یا ساعت جادویی اصطلاحی است که ممکن است در مورد آن چیزهایی شنیده باشید. ساعت طلایی دوره زمان کوتاهی بعد از طلوع خورشید و قبل از غروب آفتاب است.  زمانی در بعدازظهر که خورشید در بالاترین جای خودش در آسمان قرار میگیرد در این زمان نورهای روشن و سایه های شدیدی در فضا دیده میشود. نورهای قرمز ، نارنجی. زرد رنگ در آسمان هستند. که درخشش طلایی رنگ و گرمای جالبی دارند.

این نورها دمای رنگی معادل ۳۵۰۰ کلوین که معادل دمای یک نور تنگستن است به فضا می دهند. در این زمان با نزدیک بودن خورشید به خط افق سایه های بلند تر و پویاتر هستند و باعث افزایش جذابیت بصری ترکیب‌بندی شما میشوند.

این نور نرم برای فیلمبرداری و عکاسی بسیار عالی است و در این زمان است که جزئیات تصویر را از دست نخواهید داد.

ساعت طلایی لزوماً به معنی ساعت بین  ۸ صبح تا ۹ شب نیست و این بستگی دارد به اینکه شما در کجای جهان هستید. در نزدیک خط استوا ساعت طلایی فقط چند دقیقه بیشتر نیست در حالی که در نزدیکی قطب شمال و جنوب چندین ساعت طول میکشد.

 

این مطلب را حتما بخوانید:      عکاسی ماکرو

 

فیلمبرداری در ساعات طلاییدر این بخش نکاتی برای فیلمبرداری در ساعات طلایی و کاربردی ترین گزینه ها برای نتظیم ساعات طلایی به شما آموزش خواهیم داد:

  1. اولین و شاید مهمترین نکته این است که وایت بالانس را به صورت دستی فعال کنیدو اگر به صورت اتوماتیک تنظیم کنید در این حالت دوربین سوژه هایی که رنگ قرمز زیادی دارند با اضافه کردن رنگ آبی رنگ به تصویر رنگ ها را ملایم می کند و در این حالت پوست انسان به صورت خنثی در می آید این اتفاق ممکن است در اغلب شرایط مشکلی به وجود نیاورد ولی باعث حذف رنگ طلایی در نور خورشید می شود.
  2. اگر از یک صحنه فیلمبرداری می کنید ممکن است اشتباهاتی در فیلم بوجود بیایدو شما مجبور باشید مجدد فیلمبرداری کنید با این کار ممکن است برای فیلمبرداری در ساعت طلایی دچار کمبود وقت شوید پس تجهیزات مورد نظر را قبل از رسیدن به صحنه کاملا آماده کنید و تا حد امکان زودتر به لوکیشن بروید.
  3. از رفلکتور استفاده کنید. در ساعات طلایی به دلیل وجود نورهای نرم  در فضا زمان مورد علاقه اکثر عکاسان و تصویربرداران است . پس از رفلکتور استفاده کنید تا نور پشت را به روی سوژه بتابانید تا از سیاه شدن سوژه در جلوی تصویر اجتناب شود و نور دهی مناسبی داشته باشیم.
  4. از روشنایی خیره کننده خورشید به نفع خودتون استفاده کنید وقتی خورشید در بالاترین حد قرار دارد به گونه ای نورپردازی کنید تا هایلایت ها و سایه های زیبای نور در آسمان در ترکیب بندی شما دیده شوند.
  5. با لنز واید تصویربرداری کنید وقتی عنصر زیبایی بخش دیگری به جز نور در ترکیب بندی شما نیست نباید با زاویه بسته تصویر بگیرید.

و در نهایت اینکه ساعات طلایی میتوانند جلوه بسیار زیبایی به ترکیب بندی و تصویر نهایی شما بدهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال