فیلمبرداری صنعتی

فیلمبرداری صنعتی

فیلمبرداری صنعتی

فیلمبرداری صنعتی به طور کلی فعالیتی است که طی آن تصاویری برای تبلیغ محصول یا کالایی خاص ساخته می شود ، شاید عنوان تصویرسازی برای تبلیغات تجاری را می توان به عنوان جایگزین در زبان فارسی مورد استفاده قرار داد ولی ما در این مقاله از همان واژه فیلمبرداری صنعتی بهره جسته ایم.

وجوه هنری در آثار فیلمبرداری صنعتی با دیده شک و تردید دیگران ، ماهیت هنری این آثار را زیر سوال می برد. از آنجایی که فیلمبرداری صنعتی کاری است که عموما از طرف یک سفارش دهنده و برای محصولی خاص به هنرمندان فیلمساز ارجاع داده می شود ، باید کاملا اصولی و پله به پله و با نظارت درست کارگردان هنری و همچنین کارگردان صنعتی انجام شود . به ویژه هنگامی که این آثار با کارهایی که صرفاً هنری است و در آنها هنرمند برای بیان احساسات خود کاملا آزاد است مقایسه شود. می‌توان اذعان کرد که فیلمبرداری صنعتی یکی از شاخص ترین جنبه های فیلمبرداری به معنی  عام آن است . این گرایش از فیلمبرداری بیشترین وابستگی را به مخاطب و بیننده خود دارد چرا که باید نظر بینندگان را به خود جلب کند. پیام خود را به آنان منتقل کرده و در آخر رضایت بیننده و کارفرما را از تماشای اثر به خود جلب نماید  و آنان را برای خرید کالا و خدمات  ترغیب کند.

 

فیلمبرداری صنعتی

شاید بتوان گفت هر اثر هنری که موضوع خاصی را برای مخاطب تبلیغ می‌کند فیلمبرداری صنعتی باشد، چنانچه بر سر این موضوع در بین هنرمندان و منتقدان هنری اختلاف‌ نظرهای گسترده‌ای وجود دارد . بسیاری از منتقدان هنری به دارا بودن تاریخچه فیلمبرداری به معنای عام عقیده دارند که باید مورد آن پژوهش قرار گیرد و این بدان دلیل است که فیلمبرداری صنعتی در اثر پیشرفت و تحول  فیلمبرداری  شکل گرفت و سپس بر اثر گذشت زمان به عنوان هنری نوپا و مستقل راه خود را  در پیش گرفه است.

می توان گفت که امروزه فیلمبرداری صنعتی به طور اعم باید دو ویژگی اصلی داشته باشد،

اول اینکه منطق تجسمی کالا، مورد نظر است که مبتنی بر حفظ فضایی گشاده در سطح تصویر و به کارگیری شکل های محکم و زنده نما با شکل هایی که زود دیده می شود و جلب توجه میکند و  به سهولت هویتشان  معلوم و معنی شان مفهوم گردد.

دوم کیفیت در فیلمبرداری اصولی و بازتاب هر آنچه محصول مورد نظر در اختیار مخاطب باید قرار دهد، می باشد .

 

 

فیلمبرداری صنعتی

گروه هنری فیلمبرداری

یک اثر تبلیغاتی هنگامی که میخواهد به مرحله خروجی نهایی یک فیلم صنعتی برسد ، باید فرآیند خاصی را طی کنند و در واقع هنرمندان مختلفی در انجام یک فیلم هنری ، تبلیغاتی ، صنعتی با یکدیگر همکاری می نمایند . در کشور های با سابقه در زمینه فیلمبرداری صنعتی این امر توسط یک گروه منسجم هنری ، اجرا و سازماندهی می شود ، کارگردان در راس این گروه هنری قرار می گیرد که مدیریت گروه را بر عهد دارد . مسئولیت او  انتخاب ایده اصلی ، شعار تبلیغاتی و هدایت دیگر اعضای گروه است. این ایده و طرح کلی سفارش به  فیلمبرداری تبلیغاتی ارجاع میشود و با توجه به مضمون کار و با مشورت مجموعه صنعتی ، تکنیک لازم  برای اجرای کار برگزیده میشود ، کارگردان طرح پیشنهادی خود را به صورت طرحی ابتدایی به مجموعه صنعتی  تسلیم می کند و بعد از انتخاب طرح مورد نظر کار فیلمبرداری با توجه به طرح و مضمون آن ، کلید میخورد . برای نوشتن شعار تبلیغاتی به انضمام رنگ و شیوه اجرایی آن به نیز کارگردان تصمیم نهایی را با کارفرمای محترم اتخاذ می کند و سپس یک در فیلم نهایی که هم شکل نهایی فیلم صنعتی و هم شعار تبلیغاتی برای آن به خوبی طراحی شده بدست می دهد .

 

برخی از نمونه کارها

 

نمونه اینتراکتیو سه بعدی تبلیغاتی طراحی ساختمان ۱

فیلم صنعتی شرکت دکوپنل تولید ورق mdf

تیزر تبلیغاتی تن ماهی کیملی

فیلم صنعتی توسعه ارتباطات آراز

تیزر تبلیغاتی لامپ امید پدیده

تیزر تبلیغاتی انیمیشن وودومجیک

اینترویو مینی فوتبال اتریش

فیلم صنعتی رستر سرویس

نمونه اینتراکتیو سه بعدی تبلیغاتی طراحی ساختمان ۳

نمونه اینتراکتیو سه بعدی تبلیغاتی طراحی ساختمان ۲

تیزر تبلیغاتی آسیاتک

تیزر تبلیغاتی شیلتون ۲

تیزر فیلم صنعتی کارخانه لوستر سازی زیما

تیزر تبلیغاتی لوستر زیما

تیزر تبلیغاتی شیرآلات بهداشتی فیروزه

تیزر تبلیغاتی مبل آرامیس

فیلم صنعتی معرفی کارخانه های شرکت تاشا

فیلم تبلیغاتی معرفی شرکت تاشا

تیزر تبلیغاتی فرا صنعت

تیزر تبلیغاتی یخچال سیلوان

تیزر تبلیغاتی فرش ایران مهر

تیزر تبلیغاتی عسل آبشن

تیزر تبلیغاتی تن ماهیابه

تیزر تبلیغاتی کفش اسکچرز

 
 

3 دیدگاه دربارهٔ «فیلمبرداری صنعتی»

  1. بازتاب: ساخت تیزر موشن گرافیک / تیزر تبلیغاتی موشن گرافیک _ ساخت تیزر تبلیغاتی | اپیزود فیلم

  2. بازتاب: فیلمبرداری با کرین / فیلمبرداری / کرین / اپیزود فیلم

  3. بازتاب: آموزش فیلمبرداری صنعتی / فیلمبرداری صنعتی و تبلیغاتی / آموزش فیلمبرداری | اپیزود فیلم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط مستقیم واتس اپ