آموزش فیلمبرداری هوایی

آموزش فیلمبرداری هوایی

در این مقاله آموزش فیلمبرداری هوایی را برای شما بیان می کنیم .

یکی از تحولات جالب برای فیلمبرداری هوایی ، استفاده از پهپاد های بدون سر نشین برای فیلمبرداری هوایی است واین امر تصویربردار را قادر می سازد تا از دیدگاه های منحصر به فردی از موضوعات مختلف فیلمبرداری نماید . اخیرا هزینه تهیه این پهپاد ها و تجهیزات لازم برای این نوع فیلمبرداری ها کاهش یافته است . اگر تصمیم گرفته اید وارد این سبک از فیلمبرداری شوید غیر ازثبت تصاویر شگفت انگیز ، سرگرمی فوق العاده ای به شمار می رود . امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تجهیزات دوربین ها ، کیفیت تصاویر پهپادهای بدون سرنشین پیشرفت زیادی داشته است . معمولا کیفیت تصاویر گرفته شده در این سبک فیلمبرداری وابسته به ویژگی های پهپاد های بدون سر نشین است . در بسیاری از موارد از دوربین های GOPRO بر روی این پهپاد ها استفاده می شود . شرکت های تولید کننده این پهپادها ، انواع مختلف این پهپادها را با کاربردهای مختلف در قیمت های متفاوت تهیه می نمایند .

سهولت کار کردن با آنها

مهم ترین ویژگی آموزش فیلمبرداری هوایی ، سهولت کار کردن با آنها به شمار می رود . این پهپاد ها به همان اندازه که آسان پرواز می کنند و دارای کنترل راحتی هستند ، به همان اندازه هم باید قدرت کنترل دوربین را داشته باشند . برای این کار می توانید با نرم افزارهای کنترلی که مخصوص گوشی های هوشمند است ، کنترل پهپاد را به دست بگیرید . با استفاده از این برنامه ها حداکثر ارتفاعی را که پهپادها می توانند پرواز کنند را شما تعیین می کنید .

زاویه دوربین

بهتر است که قبل از فشار دادن دکمه فیلمبرداری ، به این فکر کنید که آیا زاویه دوربین مناسب است و دیگر زاویه بهتری موجود نیست ، و این که همیشه خود را در بهترین محل از دیدگاه پهباد قرار دهید و کل محوطه را یک بار بررسی نمایید و زاویه های مختلف آن را زیر نظر بگیرید .

بررسی

یکی از نکات آموزش فیلمبرداری هوایی ، بررسی امور است . برای فیلمبرداری در این سبک بهتر است از لنز هایی که دارای  زاویه دید معادل ۲۰۰ میلی متر هستند استفاده نمایید . همیشه قبل از شروع کار موقعیت خود و اشیاء موجود مانند درختان و ساختمان ها را بررسی کنید . نکته مهم دیگر این است که در بسیاری از کشور ها برای پرواز پهپادهای بدون سرنشین قوانین خاصی وجود دارد . قبل از استفاده از این نوع تجهیزات بهتر است قوانین و مقررات حاکم را در مکان مورد نظر بپرسید .

معمولا ارتفاع استاندارد برای این نوع فیلمبرداری ها  ۱۳۳ متر و یا ۴۰۰ پا است . از به پرواز درآوردن این پهپادها در مکان های شلوغ و دربسته خودداری نمایید . هیچ پروازی را در نزدیکی فرودگاه ها و دیگر مکان هایی که وسایل پرنده در رفت و آمد هستند انجام ندهید مگر با هماهنگی کامل توسط مرکز کنترل فردوگاه .

قبل از شروع فیلمبرداری با مراجعه به مقامات محلی و آشنایی با قوانین و گرفتن مجوز فیلمبرداری کار خود را آغاز نمایید . معمولا بدون داشتن مجوز به محض دیده شدن پهپادهای بدون سرنشین پلیس های شهر پهپاد را توقیف می کنند . این امر کار ما را برای فیلمبرداری سخت می کند .

آموزش فیلمبرداری هوایی

جلب توجه

یکی از نکات آموزش فیلمبرداری هوایی این است که هنگام فیلمبرداری در مکان های عمومی به گونه ای پهپاد را کنترل نمایید که منجر به جلب توجه افراد در آن مکان نشود . در غیر این صورت جلب نظر افراد فیلم شما از بین خواهد رفت . تکنولوژی به کار گرفته شده در پهپادهای هوشمند ، منجربه کنترل این پهپادها از راه دور توسط گوشی های هوشمند می شود . بر روی صفحه نمایش گوشی های ، آنچه را که ثبت می شود مشاهده کنید و از فیلمتان لذت کافی را ببرید .

تنظیمات خودکار

از دیگر نکات آموزش فیلمبرداری هوایی برای کنترل دوربین و داشتن تصاویر با کیفیت بهتر این است که دوربین را روی تنظیمات خودکار قرار دهید . دوربین را نیز بر روی بهترین کیفیت و بالاترین ریزولیشن قرار دهید . برخی از پهپاد ها توانایی ثابت ماندن در یک نقطه را دارند ، این سیستم مانند سه پایه عمل می کند . شما می توانید از این سیستم برای فیلمبرداری های خود استفاده نمایید .

برخی از این پهپاد ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند تا مدت ۲۰ دقیقه به شکل خودکار در منطقه مورد نظر پرواز کنند و به محض کم شدن شارژ باتری به شکل خودکار به خانه برگردند . شما برای اطمینان از برگشت پهپاد می توانید فیلم های گرفته شده از دوربین را مشاهده کنید تا حرکت پهپاد را بررسی نمایید . برای این کار باید اتصال بین کنترل از راه دور و دستگاه های موجود برقرار باشد .

ثبت تصاویر در زاویه خاص

یکی دیگر از ویژگی های استفاده از این پهپادها ثبت تصاویر در زاویه خاصی است . معمولا این فیلم ها را از دیگر فیلم ها متمایز می کند . در شروع کار فیلمبرداری هوایی ممکن است شما بسیار هیجان زده باشید و بخواهید هرچه سریع تر به خانه رفته و فیلم های گرفته شده را بارگذاری کنید . معمولا با دیدن تصاویر ثبت شده بسیار هیجان زده می شوید و به مرور زمان که تسلط بیشتری پیدا می کنید متوجه می شوید که این سبک با دیگر انواع فیلمبرداری چندان تفاوتی ندارد و باید تمام نکات مهم فیلمبرداری را برای داشتن تصاویر فوق العاده در نظر بگیرید .

بررسی شرایط نور

یکی از نکات مهم که برای آموزش فیلمبرداری هوایی باید در نظر بگیرید ، بررسی شرایط نور و تعقیب نور است . همیشه برای فیلمبرداری از چشم انداز ها باید شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید .

 

مطالب بیشتر: فیلمسازی مستند       عکاسی صنعتی

آموزش فیلمبرداری هوایی

پیش بینی وضعیت هوا

مهم ترین نکته به عنوان آموزش فیلمبرداری هوایی ، پیش بینی وضعیت هوا است . بهترین زمان برای فیلمبرداری هوایی بدون سرنشین زمان هایی است که هوا آرام است و جریان شدیدی موجود نیست . در حال حاضر پهپاد های با کیفیتی برای این سبک فیلمبرداری طراحی و ساخته شده است که می تواند تصاویر با کیفیتی را ثبت نماید .

حالت RAW

برای بالا تر رفتن کیفت تصاویر بهتر است دوربین را بر روی حالت RAW قرا دهید . در این حالت امکان ویرایش تصاویر و رسیدن به کیفت بالا در تصویر نهایی بیشتر است . به خصوص اگر در نور خوب پرواز کرده باشید . حتی در نور کم نیز با قرار گرفتن در فاصله ۳۰۰ فوتی و استفاده از دوربین های مناسب می توانید تصاویر خارق العاده ای را ثبت نمایید . با استفاده از تصاویر پانوراما ، مثلا برای ثبت تصاویر دریا می توانید تصاویر منحصر به فردی را ثبت نمایید . یکی از ویژگی های مهم توسط فیلمبرداری هوایی ، ثبت تصاویر از فاصله از زمین است . که هلیکوپتر ها مجاز به قرار گرفتن در این ارتفاع نیستند . لذا تصاویر ثبت شده در این ارتفاع منحصر به فرد خواهد بود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال