ساخت تیزر تبلیغاتی

 

 

 ساخت تیزر تبلیغاتی یا آگهی های بازرگانی و تلویزیونی به انواع مختلفی انجام میشود

 

سوالاتی از قبیل :

برای ساخت تیزر تبلیغاتی چه مقدار بودجه باید در نظر گرفت؟
لوکیشن و فضای مناسب برای فیلمبرداری تیر تبلیغاتی، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
مدت زمان ساخت تیزر تبلیغاتی و مدت پخش تیزر تبلیغاتی باید چه مقدار باشد؟
ایده ناب برای ساخت تیزر تبلیغاتی معمولا چگونه مطرح میشود؟ (توسط کارفرما یا شرکت ساخت تیزر تبلیغاتی)
پربازده ترین بستر برای پخش تیزر تبلیغاتی کدام است؟ (تلویزیون “حتی رایگان” ، شبکه های اجتماعی، نمایشگاه ها و…)

نکات بالا مواردی است که به احتمال زیاد به ذهن هر کارفرمایی خطور کرده و چالش هایی را به وجود آورده است لذا مشاوران حاضر در موسسه هنری و فیلمسازی اپیزود فیلم با داشتن تخصص و تجارب لازم سعی در پاسخگویی و راهنمایی به کارفرمایان محترم را دارند. 

 

شماره تلفن:    ۲۴ ۵۳ ۴۰ ۸۸ ۰۲۱

شماره همراه: ۶۲ ۹۴ ۳۶۲ ۰۹۲۱

 

تیزر تبلیغاتی چیست

 

انسان امروز، زیر بمباران شدیدی از تبلیغات زندگی می کند. تعداد آگهی های تلویزیونی و تیزر های تبلیغاتی و صنعتی که فرد در زندگی می‌بیند به حدی زیاد است که باور آن حتی برای خودمان، که زیر فشار چنین حجم غریبی هستیم، مشکل است. امروزه یک فرد به طور متوسط تا سن ۶۵ سالگی، حدود دو میلیون آگهی تلویزیونی و تیزر تبلیغاتی و صنعتی می بیند. این مقدار به جز آگهی هایی است که از روزنامه ها، مجله ها، رادیو، تابلوهای شهری، دیواره های شهر و غیره  انسان را هدف پیام خود قرار می‌دهد.

آگهی تلویزیونی و تیزر های تبلیغاتی بطور مشخص به ما بگوید از چه کالایی استفاده کنیم، چه لباسی بپوشیم، کدام فیلم سینمایی را ببینیم، چه غذایی بخوریم، چه موزیکی را گوش کنیم، به تماشای کدام تئاتر برویم و غیره.

پس پی می بریم که آگهی تلویزیونی و تیزر های تبلیغاتی نه‌ تنها نحوه استفاده ما را از این رسانه های ارتباطی تحت کنترل دارد، بلکه بر نحوه حیات، منشور رفتار و جهان‌بینی ما نیز تاثیر می گذارند. تیزر های تبلیغاتی و صنعتی منحصر به تلویزیون  نمی شود بلکه رسانه‌های دیگر را نیز در بر می گیرند. رادیو، روزنامه، مجله، تبلیغات شهری، اینترنت و… از جمله رسانه های مهم تبلیغاتی محسوب می شوند.

اما با وجود این ضرورت و اهمیت، متاسفانه ساخت آگهی بازرگانی و تیزر های تبلیغاتی و صنعتی در کشور ما چندان که باید، از منظر علم حرفه ای سینما، دقت بازاریابی و زیبایی‌شناختی مورد بررسی قرار نگرفته است و ساخت تیزر تبلیغاتی و صنعتی آن چنان ساده انگاشته شده، که هر کسی به خود اجازه طراحی، تهیه و ساخت تیزر های تبلیغاتی و صنعتی را می‌دهد، بدون اینکه کوچکترین تخصصی در حوزه ساخت تیزر های تبلیغاتی داشته باشد.

تصور اینکه ساخت تیزر صنعتی  نظیر ساخت یک فیلم کوتاه است، تصوری نادرست  است. در سال‌های اخیر به ویژه با گسترش یافتن تبلیغات تلویزیونی، شرکت های عدیده ای  موضوع فعالیت خود را ساخت تیزر تبلیغاتی قرار داده‌اند به گونه ای که شمار آنها فقط در تهران به بیش از ۸۶۰ شرکت تبلیغاتی می رسد! تعداد آنها به اندازه ای است که گاهی این تصور به ذهن می‌آید که مگر ما چقدر متخصص تبلیغات در این مملکت داریم؟ و آیا اساساً کسانی که این شرکت های تبلیغاتی را دایر می کنند از یک تیم متخصص و مجرب تبلیغات برخوردار هستند؟ اگر برخوردار هستند، پس دلیل جذاب نبودن، هدفمند نبودن و سردرگمی بیشتر تیزر های تبلیغاتی چیست؟

آیا تصمیم های گرفته شده در ساخت تیزرهای تبلیغاتی برای رسانه های مختلف بهترین تصمیم است؟ پاسخ روشن است، بله. زیرا ساخت تیزر تبلیغاتی جذاب با ایده ناب و منحصر بفرد، رکن اصلی و هسته مرکزی و عنصر اساسی، بازاریابی و جذب مشتری است. در واقع متخصص بازاریابی و تبلیغات است که استراتژی ساخت تیزر تبلیغاتی را ملازم با عوامل مختلف، طراحی و تدوین می‌کند و اگر تبلیغات فاقد استراتژی باشد و فقط از منظر زیباشناسی و یا تکنیکی مورد ملاحظه قرار گیرد، کلیه هزینه های مصرف شده برای آن ممکن است به هدر برود. بنابراین ساخت یک تیزر تبلیغاتی خوب از منظر زیبایی شناسی و تکنیکی اگر بدون در نظر گرفتن استراتژی های تبلیغاتی باشد، فاقد اثربخشی لازم خواهد بود. عمده ضعف تیزر های تبلیغاتی و صنعتی در کشور ما نیز از همین جا نشأت می گیرد که تولید کننده، هزینه می‌کند، اما به نتیجه نمی‌رسد، زیرا اساسا بسیاری از تیزر های تبلیغاتی ساخته شده در کشور ما معلوم نیست به دنبال چه هستند و مطمئنا متخصص بازاریابی و تبلیغات در آن نقشی نداشته.

شما به مجرد اینکه تلویزیون را روشن می کنید انواع و اقسام کالا ها را در تیزر های تبلیغاتی مختلف می بینید. برای مثال تیزر های تبلیغاتی زیادی از شرکت‌های عدیده ماکارونی را می بینید اما هیچ یک از این شرکت ها بیننده را متقاعد نمی کند که چرا باید ماکارونی x را بخرد و ماکارونی y را نخرد؟؟؟؟ صرفا اینکه در تیزر تبلیغاتی مورد نظر اعلام کنیم یک شرکت، ماکارونی یا هر محصول غذایی و صنعتی دیگری تولید کرده است، کافی نیست، بلکه تیزر تبلیغاتی باید مخاطب را متقاعد کند که چرا باید محصول تولیدی و صنعتی را بخرد. متاسفانه تیزر های تبلیغاتی در کشور ما از این موضوع به شدت رنج می برد. یعنی ما به اعتماد سازی و متقاعد کردن مشتری کم توجهی می کنیم. صرف اینکه شرکت من وجود دارد کافی نیست، در مرحله دوم باید بگویم مزیت من به شرکت‌های رقیب چیست؟ آیا کیفیت محصول من بهتر است؟ آیا قیمت آن پایین تر است؟ آیا خدمات پس از فروش من بهتر است؟ آیا تضمین محصول من طولانی تر است؟

متاسفانه حجم کارهای کپی برداری در میان ساخت تیزر های تبلیغاتی آنقدر زیاد است که جای تاسف دارد، چه از روی نمونه‌های خارجی و چه کپی برداری از شرکت‌های مشابه داخلی. این کپی برداری و تقلید موجب سرعت گرفتن روند ساخت تیزر های تبلیغاتی موزیکال شده که بسیار خسته کننده هستند و که با اشعار بی‌محتوا، موسیقی های بی کیفیت و شتابزده، موجبات آزردگی مخاطب را فراهم می‌آورند.

مشکلات بالا و مسائلی از این دست که ذکر همگی آنها در اینجا نه امکان‌پذیر است و نه لازم، زنگ هشداری است برای کلیه دست اندرکاران تولید و صاحبان کالا و نیز سیاستگذاران امر ساخت تیزر های تبلیغاتی و صنعتی.

 

برخی از نمونه کارها

 

اهمیت ساخت تیزر تبلیغاتی

اهمیت ساخت تیزر تبلیغاتی به مفهوم کار با بازارها برای فراهم نمودن مبادلات با هدف تامین خواسته ها و نیازهای انسان است. بدین صورت که ما به تعریف خود از اهمیت ساخت تیزر تبلیغاتی برمیگردیم یعنی تیزر تبلیغاتی به عنوان فرایندی است که طی آن افراد و گروه‌ها، با توجه به مبادله کالا و عقیده با دیگران، خواسته‌ها و نیازهای خود را تامین میکنند. فروشندگان باید به دنبال خریداران باشند و نیازهای آنها را بشناسند و اقدام به طراحی کالاهای مطلوب برای ساخت تیزر تبلیغاتی متشکل از موارد مختلفی چون انبارداری، تحویل، قیمت‌گذاری و… کنند. فعالیتهایی نظیر تولید کالا، پژوهش، ارتباطات، توضیح، ترویج و تبلیغ روابط عمومی و ارائه خدمات و… از جملات فعالیتهای اساسی اهمیت ساخت تیزر تبلیغاتی هستند اما واقعاً حدود و ثغور تیزر تبلیغاتی کجاست؟ و بازاریابی درباره چه مباحثی بحث می کند؟ و وارد چه حوزه هایی می شود؟

 

یکی از مهمترین ترفند های بازایابی در ساخت تیزر های تبلیغاتی ایجاد نیاز برای مشتری می باشد. بطوریکه این نیاز محرک خرید کالا و محصول شماست. 

 

از مهمترین فعالیت های موسسه ی هنری اپیزود فیلم، ساخت تیزر تبلیغاتی است. در دنیای امروز تبلیغات عنصر اصلی در آگاهی، ترغیب و یادآوری مشتریان نسبت به محصولات، برندها و شرکت ها شناخته می شود. در میان انواع تبلیغات (رسانه ای، محیطی، چاپی و…) کماکان تیزرهای تلویزیونی و آگهی های بازرگانی و همچنین تیزرهای تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی، که زیر مجموعه تبلیغات رسانه ای می باشند بیشترین و بهترین تاثیرگذاری را روی مخاطبین البته بسته به نوع محصول ( مصرفی و صنعتی) می گذارند.
از آنجایی که در تهیه و تولید تیزر تبلیغاتی سرمایه و وقت زیادی هزینه می شود، لذا باید با بهره گیری از تکنیکها و روشهای مختلف تیزرهایی طراحی و تولید کرد که از بالاترین سطح اثربخشی برخوردار باشند.

 

ساخت تیزر تبلیغاتی

 

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

 

ساخت تیزر تبلیغاتی شامل سه مرحله اصلی پیش تولید ، تولید و پس تولید است.

تهیه سناریو یا فیلم نامه، انتخاب بازیگران، فیلمبرداری، صداگذاری، تدوین و… از جمله اقداماتی است که در تولید یک تیزر تبلیغاتی انجام می شوند.

در ساخت تیزر های تبلیغاتی بسته به نوع تیزر تبلیغاتی (که میتواند یک تیزر تبلیغاتی رئال، تیزر تبلیغاتی انیمشین، موشن گرافیک و یا تیزر تبلیغاتی تلفیقی باشد) عناصر مختلفی تاثیر دارند.

از جمله مهمترین آنها ایده پردازی خلاقانه و خوش فکری در سناریو و همچنین استفاده از ایده های کاربردی و قابل ساخت می باشد. یک تیزر تبلیغاتی میتواند سالها در ذهن یک مخاطب بماند به این شرط که ایده اولیه زیبا، تاثیرگذار، عاقلانه و کم و بیش از درون مایه طنز و ایهام نیز برخودار باشد. بفرض مثال این شعار تبلیغاتی که برای ۶۰ سال پیش می باشد همچنان به یاد و خاطر مردم مانده اگرچه مدتهاست دیگر از پخش آن خبری نیست. جمله جالب و تاثیر گذار که شعار شرکت ارج نیز بود.

شعار « آزمایش ثابت کرده است که ارج بهتر است »

پس مهمترین نکته و تاثیر گذارترین تبلیغ با یک ایده ناب شکل میگیرد. که خوشبختانه ما در مجموعه اپیزود فیلم همیشه در این امتحان مهم پیروز و سربلند بوده ایم.

دومین نکته مهم در ساخت یک تیزر تبلیغاتی پرمغز و مخاطب محور استفاده از عوامل مجرب در ساخت تیزر های تبلیغاتی از انواع تیزر تبلیغاتی رئال، تیزر تبلیغاتی انیمیشن، تیزر تبلیغاتی موشن گرافیک و تیزر تبلیغاتی تلفیقی می باشد. مفهوم یک تیزر تبلیغاتی تلفیقی بهره گیری از حالات مختلف تیزر سازی (رئال ، انیمیشن ، موشن گرافیگ و….) می باشد که میتواند همزمان با ارائه یک تیزر تبلیغاتی خوب تصاویری جذاب و خیره کننده را ایجاد کند.

و اما سومین نکته بسیار مهم در ساخت تیزر تبلیغاتی مرحله تدوین، ساخت موسیقی، صداگذاری و جلوه های ویژه می باشد.

در این مرحله از کار، خروجی نهایی که هم برای کارفرما، هم برای مخاطب و همینطور برای یک مجموعه فیلمسازی بسیار مهم است شکل میگیرد. با هدایت درست این مرحله و خروجی نهایی با کیفیت، زحمات مراحل تولید جبران شده و یک تیزر تبلیغاتی ایده آل و خوشنود کننده تحویل می گردد. در مرحله خروجی نهایی کار، استفاده از نرم افزارهایی که در ساخت صنعت تیزر سازی کاربرد زیادی دارند بسیار مهم است و که این نرم افزارها میتوانند بهترین کیفیت و خروجی را که برای همه راضی کننده و ایده آل باشد، ارائه دهند.

استراتژی، نوآوری و اجرا سه فاکتور اساسی ما در ساخت فیلم صنعتی، تیزر صنعتی و تیزر تبلیغاتی است. یکی از مهمترین اصول ساخت تیزر تبلیغاتی، انتخاب قالب درست برای تیزر تبلیغاتی و نمایش خلاقانه تر پیام است. قالبهای تیزر تبلیغاتی زیادی وجود دارند که برخی از مهمترین آنها می توان به قالب تیزر تبلیغاتی داستانی، تیزر تبلیغاتی انمیشن سه بعدی و دو بعدی و همچنین تیزر تبلیغاتی موشن گرافیک و تیزرهای تبلیغاتی ترکیبی اشاره داشت.

 

روند حرکتی موسسه هنری اپیزود فیلم بر مبنای یک رویکرد مدیریتی صحیح به نحوی بنا نهاده شده که کلیه فرآیندها با هم افزایی دانش و تجربه بر اساس یک تفکر سیستماتیک، یکسان و هماهنگ پیگیری شوند. بدیهی است تلاش و سرمایه گذاری در این عرصه گسترده با مشکلات و چالش های بسیاری همراه بوده است اما هدف کیفیت برتر و رضایتمندی مشتری بطور مستقیم و غیر مستقیم مهمترین عاملی بوده که فراتر از انگیزه های اقتصادی مدنظر قرار گرفته است.

 

تعرفه ساخت تیزر تبلیغاتی

 

نکته ۱: در تیزرهای کلاس ویژه، عوامل و گروه حرفه ای سینمایی، استفاده از لوکیشن های لاکچری و همچنین هدیه ساخت کلیپ ۱۰ دقیقه ای رپورتاژ آگهی

نکته ۲: همچنین شرکت اپیزود فیلم در نظر گرفته برای حمایت از تولید کشور و گسترش هرچه بیشتر مشاغل داخلی یک پلن هم به پلن های بالا اضافه کند (ساخت تیزر تبلیغاتی ارزان)  که در آن هزینه تولید نهایی تیزر به مبلغ ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال میباشد.

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید :  ۵۳۲۴ ۸۸۴۰ ۰۲۱ – ۶۲ ۹۴ ۳۶۲ ۰۹۲۱