فیلمبرداری سینمایی

فیلمبرداری فیلم سینمایی

فیلمبرداری فیلم سینمایی

در سینما همه ی اجزا و عوامل به هم بستگی دارد و فیلمی خوب است که همه ی وظیفه ها در آن به درستی انجام گردد به طور مثال اگر در فیلمی گفته شود فیلمبرداری کار خوب است یعنی فیلمبرداری بالاتر از بقیه ی پارت ها قرار دارد و این خوب نیست . فیلمی خوب است که همه در یک سطح باشند . فیلمبرداری هنر فیلمبردار است . فیلمبرداری خوب است که می تواند با یک نورپردازی درست حس صحنه را به درستی القا کند . یک فیلمبردار سینمایی قبل از هر چیزی فیلمنامه کار را مطالعه می کند و بعد از جلسه با کارگردان نظرات و نکته های فیلم را با او در فیلمنامه بررسی می کند . بعد از دیدن لوکیشن ها همراه با عوامل خود مکان هایی که تجهیزات نوری و حرکتی قرار است باشد را انتخاب می نماید . می توان گفت فیلمبرداری یکی از سخت ترین و پیچیده ترین کارهای فیلمسازی خصوصا در فیلم های سینمایی است . تشخیص اثر دقیق برای یک شات می تواند وقت گیر و خسته کننده باشد اما با تبجر و خوانش دقیق فیلمنامه میتوان این تجربه کافی را بدست آورد و هماهنگ با دیگر اعضای گروه و کارگردان اثری منحصر به فرد خلق کرد .

برای تعیین نور دهی ، فیلمبردار سه متغیر را اعمال می کند :

  1. دیافراگم
  2. سرعت شاتر
  3. ایزو

 

فیلمبرداری سینمایی

در سینمای حرفه ای و فیلمبرداری در یک فیلم سینمایی مدیر فیلمبرداری به کسی گفته می شود که مدیریت همه ی دوربین های سر صحنه را بر عهده دارد . او معمولا در اتاقی نشسته است که چند مانیتور روبروی او هستند و هر مانیتور تصویر هر دوربینی که در صحنه است را نشان می دهد . البته در سینمای داستانی و فیلم سینمایی بلند معمولا از یک دوربین استفاده میشود . در کارهای چند دوربینه فیلمبردار توسط بیسیم با بقیه فیلمبرداران در ارتباط می باشد . بعد از او مهمترین فرد مسئول نورپردازیست ، او نیز توسط مدیر فیلمبرداری هدایت می شود و توسط دستیارانش نورهایی را که او می خواهد در لوکیشن مستقر می نماید . نفرات دیگر ، تصویربردارانی هستید که پشت دوربین های فیلمبرداری و دستیارانی هستند که به آن ها کمک می کنند . به طور مثال برای فیلم هابیت ۴۰ دوربین سینمایی در استودیویی که فیلمبرداری می کردند قرار داشت که همه ی این ۴۰ دوربین توسط مدیر فیلمبرداری هدایت می شد . در ایران معمولا در فیلم های سینمایی همان کسی که پشت دوربین قرار می گیرد دستیار اول مدیر فیلمبرداری است و مدیر فیلمبرداری با کارگردان در مورد صحنه های مختلف بحث می کند .

در کشور عزیز ما ایران مدیران فیلمبرداری لایق و با استعدادی وجود دارد . خوشبختانه گروه هنری و فیلمسازی اپیزود فیلم این افتخار را دارد که با بسیاری از این مدیران فیلمبرداری چه در عرصه فیلم سازی سینمایی و …. همکاری داشته و در پروژه های متعددی از این دوستان بهره برده است .

 

روند حرکتی موسسه هنری اپیزود فیلم بر مبنای یک رویکرد مدیریتی صحیح به نحوی بنا نهاده شده که کلیه فرآیندها با هم افزایی دانش و تجربه بر اساس یک تفکر سیستماتیک، یکسان و هماهنگ پیگیری شوند. بدیهی است تلاش و سرمایه گذاری در این عرصه گسترده با مشکلات و چالش های بسیاری همراه بوده است اما هدف کیفیت برتر و رضایتمندی مشتری بطور مستقیم و غیر مستقیم مهمترین عاملی بوده که فراتر از انگیزه های اقتصادی مدنظر قرار گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال