فیلمبرداری سینمایی

فیلمبرداری فیلم سینمایی

فیلمبرداری فیلم سینمایی

در سینما همه ی اجزا و عوامل به هم بستگی دارد و فیلمی خوب است که همه ی وظیفه ها در آن به درستی انجام گردد به طور مثال اگر در فیلمی گفته شود فیلمبرداری کار خوب است یعنی فیلمبرداری بالاتر از بقیه ی پارت ها قرار دارد و این خوب نیست . فیلمی خوب است که همه در یک سطح باشند . فیلمبرداری هنر فیلمبردار است . فیلمبرداری خوب است که می تواند با یک نورپردازی درست حس صحنه را به درستی القا کند . یک فیلمبردار سینمایی قبل از هر چیزی فیلمنامه کار را مطالعه می کند و بعد از جلسه با کارگردان نظرات و نکته های فیلم را با او در فیلمنامه بررسی می کند . بعد از دیدن لوکیشن ها همراه با عوامل خود مکان هایی که تجهیزات نوری و حرکتی قرار است باشد را انتخاب می نماید . می توان گفت فیلمبرداری یکی از سخت ترین و پیچیده ترین کارهای فیلمسازی خصوصا در فیلم های سینمایی است . تشخیص اثر دقیق برای یک شات می تواند وقت گیر و خسته کننده باشد اما با تبجر و خوانش دقیق فیلمنامه میتوان این تجربه کافی را بدست آورد و هماهنگ با دیگر اعضای گروه و کارگردان اثری منحصر به فرد خلق کرد .

برای تعیین نور دهی ، فیلمبردار سه متغیر را اعمال می کند :

  1. دیافراگم
  2. سرعت شاتر
  3. ایزو

 

فیلمبرداری سینمایی

در سینمای حرفه ای و فیلمبرداری در یک فیلم سینمایی مدیر فیلمبرداری به کسی گفته می شود که مدیریت همه ی دوربین های سر صحنه را بر عهده دارد . او معمولا در اتاقی نشسته است که چند مانیتور روبروی او هستند و هر مانیتور تصویر هر دوربینی که در صحنه است را نشان می دهد . البته در سینمای داستانی و فیلم سینمایی بلند معمولا از یک دوربین استفاده میشود . در کارهای چند دوربینه فیلمبردار توسط بیسیم با بقیه فیلمبرداران در ارتباط می باشد . بعد از او مهمترین فرد مسئول نورپردازیست ، او نیز توسط مدیر فیلمبرداری هدایت می شود و توسط دستیارانش نورهایی را که او می خواهد در لوکیشن مستقر می نماید . نفرات دیگر ، تصویربردارانی هستید که پشت دوربین های فیلمبرداری و دستیارانی هستند که به آن ها کمک می کنند . به طور مثال برای فیلم هابیت ۴۰ دوربین سینمایی در استودیویی که فیلمبرداری می کردند قرار داشت که همه ی این ۴۰ دوربین توسط مدیر فیلمبرداری هدایت می شد . در ایران معمولا در فیلم های سینمایی همان کسی که پشت دوربین قرار می گیرد دستیار اول مدیر فیلمبرداری است و مدیر فیلمبرداری با کارگردان در مورد صحنه های مختلف بحث می کند .

در کشور عزیز ما ایران مدیران فیلمبرداری لایق و با استعدادی وجود دارد . خوشبختانه گروه هنری و فیلمسازی اپیزود فیلم این افتخار را دارد که با بسیاری از این مدیران فیلمبرداری چه در عرصه فیلم سازی سینمایی و …. همکاری داشته و در پروژه های متعددی از این دوستان بهره برده است .

 

روند حرکتی موسسه هنری اپیزود فیلم بر مبنای یک رویکرد مدیریتی صحیح به نحوی بنا نهاده شده که کلیه فرآیندها با هم افزایی دانش و تجربه بر اساس یک تفکر سیستماتیک، یکسان و هماهنگ پیگیری شوند. بدیهی است تلاش و سرمایه گذاری در این عرصه گسترده با مشکلات و چالش های بسیاری همراه بوده است اما هدف کیفیت برتر و رضایتمندی مشتری بطور مستقیم و غیر مستقیم مهمترین عاملی بوده که فراتر از انگیزه های اقتصادی مدنظر قرار گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال