ساخت سریال تلویزیونی

ساخت سریال

ساخت سریال

ساخت سریال تلویزیونی و ساخت سریال نمایش خانگی و همچنین ساخت فیلم های سینمایی از دیرباز تاکنون جایگاه ویژه ای میان مخاطبان سراسر دنیا پیدا کرده است، آنچنانکه بخشی از حافظه‌ی تاریخی مردم و عضو لاینفک زندگی هر خانواری شده است. دلایل متعددی سریال های تلویزیونی را بخشی از هویت ما کرده اند که حتی نوعی سرگرمی گروهی و خانوادگی برای اکثر مردم جهان تبدیل شده است. بگونه ای بسیاری سریال های تلویزیونی را سالها و ماه ها دنبال میکنند و بخش مهمی از زندگی آنها همین سریال ها هستند، که در اینجا به اختصار به آن می پردازیم.

ساخت سریال تلویزیونی چیست؟

سریال تلویزیونی همان داستان هزار و یک شبی است که شما را ده الی صد قسمت و بیشتر درگیر خواهد کرد. فرمت سریال تلویزیونی با سینما تفاوت هایی در زمان و پرداخت قصه دارد. در سریال های تلویزیونی ممکن است شما با داستانی با چند ستون فقرات مواجه باشید. با نگاهی به سریال موفق برکینگ بد، می توانیم به این مسئله بپردازیم. داستان چند خانواده در مقابل یک مسئله، مواد مخدر.

آنچه این سریال را بیش از پیش جذاب کرده، وحدت موضوع است که  در عین  اینکه داستان بیش از ده نفر را دنبال می کنیم، هر یک به طریقی با مسئله‌ی مواد مخدر برخورد خودشان را دارند. واکنش هر شخصیت از هایزنبرگ و جسی که با پختن مخدر به دنبال سودای قدرت و ثروت می روند تا خانواده هایشان که میان بی اطلاعی، انکار و شوک  در نهایت پذیرش حرکت می کنند.

چه نوع سریالی ارزش دیدن دارد؟

هر سریال تلویزیونی در همان قسمت اول به شما خواهد گفت مرا دنبال کنید یا نه! اگر برایتان سوال است که چه طور متوجه شویم چه طور سریال تلویزیونی ارزش دیدن دارد، جواب این است که در همان قسمت اول می فهمید مغز داستان و یا مسئله‌ی اصلی داستان چیست؟ (معلم شیمی بعد از آنکه متوجه می شود به خاطر سرطان فرصت زیادی برای زندگی ندارد تصمیم می گیرد با یکی از شاگردان قدیمی خود شیشه بپزد تا پس اندازی را بعد از مرگ برای همسر باردار و فرزند معلولش باقی بگذارد) شما در قسمت اول می دانید قرار است با یک بحران و مسئله ی اخلاقی مواجه شوید. آیا ارزش دیدن را دارد؟ جواب مثبت است.

سریال تلویزیونی برای نمایش خانگی

سریال تلویزیون نمایش خانگی با مدیوم تلویزیون در مورد ایران و جهان کاملا دو مقوله‌ی جداست. ما می خواهیم در مورد داخل ایران صحبت کنیم چرا که لازم است شرایط  ساختن سریال در ایران را بشناسیم.

سریال نمایش خانگی در ایران

ایران در طبقه بندی قابل قبولی نسبت به جایگاه جهانی نیست، چرا که به دلیل نداشتن دانش و تخصص کافی، نویسندگان و عوامل کارآمد سریال های نمایش خانگی به سمت صرفا تجاری در حرکت هستند. تا جایی که کیفیت فدای مسئله درآمدزایی شده است. اما خوشبختانه اخیرا شاهد ساخت سریال های نمایش خانگی در سطح بالاتری هستیم. چرا که فیلمسازانی پا به عرصه گذاشته اند که نشان داده اند می توان سریال نمایش خانگی را ساخت که هم قصه ای جان دار را به مخاطب نشان دهد و هم مخاطب را برای خرید این سریال ها ترغیب کند.

ساخت سریال تلویزیونی

هزینه ساخت سریال نمایش خانگی

بسته به داستان و شرایط و انتخاب عوامل هزینه‌ی ساخت یک قسمت از سریال می تواند بین تلرانس چهارصد میلیون تا یک میلیارد و حتی بیشتر هزینه شود. عواملی چون استفاده از بازیگران چهره و عوامل حرفه ای پشت صحنه مانند مدیر فیلمبرداری و غیره، و میزان تعدد بازیگران و لوکیشن ها هزینه ها را کاهش و یا افزایش می دهد.

مراحل ساخت سریال تلویزیونی

برای شروع شما باید طرحی را در سازمان صدا و سیما به تایید شورای فیلنامه برسانید. طرحی که در راستای سیاست های فرهنگی و اعتقادی باشند و البته اگر تهیه کننده‌ی معتبری حاضر به تهیه کردن کار باشد شانس بیشتری را برای گرفتن کد از سازمان خواهد داشت. بعد از تایید طرح، نگارش فیلمنامه، تایید فیلمنامه و مراحل پیش تولید، تولید و پس تولید، پیش رو خواهد بود.

مراحل ساخت سریال تلویزیونی نمایش خانگی

مسیر متفاوتی را طی می کند. ابتدا شما باید طرح خود را به تایید وزارت ارشاد اسلامی برسانید. سپس فیلم نامه و موارد گفته شده در سریال تلویزیونی را تعیین کنید. تفاوت این سریال نمایش خانگی و سریال تلویزیونی در موضوع محتوا و تعداد قسمت های سریال است. چرا که نمایش خانگی محدودتر از سریال تلویزیونی سراسری است و این محدودیت آزادی بیشتری را با خود دارد.

طرح و ایده ساخت سریال تلویزیونی

چه برای سریال تلویزیونی و چه برای نمایش خانگی شما به قصه ای جان‌دار احتیاج دارید. چرا که نشاندن مخاطب و تشویق به تعقیب قسمت های متعدد سریال اهمیت داشتن روایتی با جفت و بست قوی را ثابت می کند. شما یا در اولین قسمت مخاطب را اسیر داستان خود می کنید. یا او را از دست می دهید!

برای پیدا کردن ایده بکر سریال تلویزیونی احتیاج به تحقیق در مورد جامعه‌ی خود دارید. مسلما شما نمی توانید در مورد هشتاد میلیون جمعیت ایران قصه سرایی کنید. چون بخش اعظم این ها تکرار مکررات است. کدام شخصیت داستان آنقدر شاخص است و چه داستانی آنقدر بکر که ارزش میلیاردها هزینه را داشته باشد و همت ماه ها و یا سال ها کار و تلاش را در شما زنده  نگه دارد. پس بدانید سخت ترین کار شما حتی قبل از شروع کار است. یعنی داستانی دست نخورده!

عوامل ساخت سریال تلویزیونی

معمولا عوامل در سطح و لول‌بندی خود قرار دارند. از نویسندگان نوع الف تا ج و بازیگران ستاره تا معمولی خودشان در مدار  مناسب با سطح خودشان قرار دارند. از این رو همانطور که با دیدن سریال‌ها از بستر تلویزیون یا نمایش خانگی به صورت VOD و اینترنتی متوجه می شوید چه گروه هایی همیشه در همان سطح کار می کنند.

انواع سریال های تلویزیونی

می توان ژانرهای مختلف را نام برد. سریال های تلویزیونی در ژانر درام، اجتماعی، کودک، کمدی، وحشت، دفاع مقدس، تاریخ معاصر و تاریخی قبل از معاصر ساخته می شوند. تجربه نشان داده سریال های تاریخ معاصر درام و کمدی از اقبال خوبی میان مخاطبین برخوردار هستند. بخشی از تولیدات ویدئویی به تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی اختصاص پیدا میکند که مجموعه های مختلف با سفارش تیزر تبلیغاتی سعی در توسعه برند خود دارند.

فروش سریال تلویزیونی

سریال های تلویزیونی که در صدا و سیما ساخته می شوند اساسا برای فرهنگ‌سازی از بودجه بیت المال هزینه می شود و برگشت مالی برای سازندگان ندارد. مگر از طریق گرفتن آگهی های بازرگانی و پخش میان سریال.

فروش نمایش خانگی

این نوع سریال ها را می توان با خرید اکانت ها از سایت هایی مانند نماوا و فیلیمو و غیره و یا خرید DVD و یا از طریق شبکه VOD خریداری و تماشا کرد. سازندگان از طریق فروش سریال به شبکه های اینترنتی، گرفتن تبلیغات اول سریال ها و خوردن ویو از طریق بستر اینترنت درآمدزایی می کنند. به دلیل استقبال از این نوع سریال‌ها به دلیل محتوای بهتر، بازار خود را پیدا کرده اند، که تعداد زیادی از فیلمسازان را به این سمت سوق داده است. طوری که در یک سال به حدود بیش از 10 سریال نمایش خانگی تولید و پخش می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط از طریق واتس اپ
ارسال